pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 21 lutego 2020
  • wyświetleń: 5317

Z Pszczyny do Gliwic dojedziemy pociągiem bez przesiadki!

20 lutego Rada Miejska wyraziła poparcie dla inicjatywy społecznej Kolej na Knurów. Jej autorzy dążą do wprowadzenia bezpośrednich połączeń kolejowych do większych ośrodków miejskich - Bielska-Białej, Rybnika i Gliwic, biegnących m.in. przez Pszczynę oraz gminy Goczałkowice-Zdrój i Suszec. Należy zauważyć, że 16 lutego stowarzyszenie poinformowało, że wkrótce w rozkładzie Kolei Śląskich pojawi się nowy pociąg. Weekendowy "Salmopol" będzie jeździł na trasie Gliwice - Żywiec.

dworzec pszczyna, pociąg
Z Pszczyny do Gliwic dojedziemy pociągiem bez przesiadki · fot. pless.pl


Miłośnicy kolei z Knurowa uważają, że nowa infrastruktura kolejowa na odcinku Chybie - Żory - Rybnik, rewitalizacja dworca kolejowego w Żorach oraz planowane remonty szlaku na odcinku Pszczyna - Żory stanowią atut dla realizacji bezpośrednich połączeń kolejowych w relacji Bielsko-Biała Główna - Gliwice. Zaproponowano utworzenie dwóch połączeń w relacjach:
  • Bielsko Biała Główna - Czechowice Dziedzice - Goczałkowice - Pszczyna - Radostowice - Suszec - Suszec Kopalnia - Suszec Rudziczka - Żory - Szczejkowice - Rybnik Gotartowice - Rybnik Piaski - Rybnik - Leszczyny - Knurów - Przyszowice - Gliwice,
  • Bielsko Biała Główna - Czechowice Dziedzice - Chybie - Strumień - Warszowice - Baranowice Śląskie - Żory - Rybnik - Leszczyny - Knurów - Przyszowice - Gliwice.


Autorzy zaproponowali także bezpłatny przewóz rowerów na odcinku Gliwice/Rybik-Żory - Pszczyna/Chybie/Wisła. Stowarzyszenie Kolej na Knurów stara się również o utworzenie nowych weekendowych połączeń kolejowych przez stacje Gliwice, Knurów Rybnik, Żory w kierunku stacji Zwardoń/Wisła/Zakopane/Cieszyn.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 20.02.2020
Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 20.02.2020 · fot. youtube.com


20 lutego temat został poruszony na sesji Rady Miejskiej. - 4 listopada 2019 roku oddano do użytkowania mieszkańcom gminy Pszczyna i gmin sąsiednich nowe Centrum Przesiadkowe, którego podstawowym zadaniem jest zachęcenie mieszkańców do korzystania ze środków komunikacji publicznej, a tym samym ograniczenie korzystania z własnych samochodów. Uruchomienie Centrum Przesiadkowego w Pszczynie jak i działanie w zakresie inicjatywy Kolej na Knurów, mają na celu umożliwienie mieszkańcom Pszczyny i powiatu pszczyńskiego, dotarcia do kolejnych miast regionu, z którymi na ten moment komunikacja kolejowa jest utrudniona - czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej w Pszczynie.

- Realizacja inicjatywy Kolej na Knurów ma również na celu zachęcenie zwolenników turystyki rowerowej do korzystania z przejazdów koleją do takich miejscowości jak Ustroń czy Wisła. Ogromnie ważnym argumentem przemawiającym za realizacją powyższej inicjatywy, popieranej przez władze Gminy Pszczyna jest jej niekwestionowany wpływ na ograniczenie emisji spalin oraz korków w centrach miast jaki i na drogach dojazdowych.

Rada Miejska Pszczyny przyjęła uchwałę jednogłośnie - głosowało 21 radnych.

Kilka dni wcześniej - 16 lutego - inicjatywa społeczna Kolej na Knurów na Facebooku poinformowała, że 15 marca w rozkładzie Kolei Śląskich pojawi się nowy pociąg. "Salmopol" będzie jeździł na trasie Gliwice - Żywiec w soboty i niedziele. Co ważne, do 10 maja pociąg ten będzie kursował do Żywca przez Strumień i Chybie, a od 16 maja pociąg pojedzie przez Suszec i Pszczynę.

kolej na knurów

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.