Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 lutego 2020
  • wyświetleń: 2624

Jarząbkowice: podczas zebrania o oświetleniu i remoncie domu ludowego

W czwartek, 20 lutego odbyło się zebranie wiejskie w sołectwie Jarząbkowice. W spotkaniu udział wzięło kilkudziesięciu mieszkańców sołectwa.

Zebranie wiejskie w Jarząbkowicach - 20.02.2020
Zebranie wiejskie w Jarząbkowicach - 20.02.2020 · fot. UG Pawłowice


Spotkanie poprowadził sołtys Dariusz Czakon, który przedstawił sprawozdanie z działalności rady sołeckiej. Swoje sprawozdanie przedstawiła również działająca w Jarząbkowicach spółka wodna, która z wsparciem z gminnego budżetu dba o utrzymanie rowów melioracyjnych w sołectwie. Sprawozdania zostały przyjęte jednogłośnie.

Wójt Franciszek Dziendziel przedstawił najważniejsze działania gminy w sołectwie w minionym roku oraz plany na rok 2020. Jednym z ważniejszych zadań ubiegłorocznych było zakończenie prac przy zagospodarowaniu centrum rekreacyjno-sportowego, gdzie mieszkańcy mogą skorzystać z boiska ze sztuczną nawierzchnią, siłowni plenerowej i ogrodzonego placu zabaw dla dzieci. W roku bieżącym do ważniejszych zadań będzie należała przebudowa ul. Kwiatowej wraz z budową oświetlenia, wymiana 47 sztuk opraw oświetlenia ulicznego na energooszczędne ledowe, dzięki czemu zmniejszą się koszty zużycia energii. Rozpocznie się też realizacja projektu unijnego, w ramach którego przy centrum multidyscyplinarnym powstanie nowoczesna wiata przystankowa, zautomatyzowana toaleta i stojak na rowery umożliwiający pozostawienie roweru i podróżowanie dalej autobusem.

Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Wojciech Bazgier poinformował o zmianach, jakie szykują się w systemie gospodarki odpadami i systemie segregacji. Zebrani zobaczyli również krótki film nakręcony przez młodzież na temat prawidłowej segregacji śmieci.

W części poświęconej wnioskom zgłaszanym przez mieszkańców była mowa o bezpieczeństwie na skrzyżowaniu ul. Zawadzkiego z drogą wojewódzką nr 938, bo choć skrzyżowanie znajduje się w Golasowicach, ma również strategiczne znaczenie dla mieszkańców Jarząbkowic. Wójt wyjaśnił, że zarówno skrzyżowanie jak i przejście dla pieszych będzie w tym roku doświetlone. Mieszkańcy prosili również o oświetlenie odcinka od skrzyżowania do ul. Kwiatowej.

Wnioskowano o zmodernizowanie chłodni w domu ludowym oraz remont dachu i elewacji obiektu. Mieszkańcy zwracali również uwagę na brak punktu sprzedaży "Racji Gminnych" w sołectwie oraz konieczność umocnienia przepustu na ul. Żytniej. Rolnicy dopytywali, co można zrobić ze zużytymi oponami pochodzącymi z działalności rolniczej. Kierownik ochrony środowiska poinformował, że mogą pojawić się dotacje dla osób prowadzących działalność rolniczą, które będą można przeznaczyć na utylizację opon. Odbiór opon można też zlecić firmie zewnętrznej odbierającej odpady, ale za usługę trzeba zapłacić.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

UWAGA - do 12 czerwca do godz. 21:00 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione są wszelkie formy agitacji wyborczej.