Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 3690

Ks. prałat Bernard Czernecki świętuje 90. urodziny

28 kwietnia ks. prałat Bernard Czernecki obchodził jubileusz 90-tych urodzin. Z tej okazji Jubilatowi przesłano w imieniu samorządu Gminy Kobiór oraz wszystkich jego mieszkańców najserdeczniejsze życzenia.

Ks. prałat Bernard Czernecki świętuje 90. urodziny
Ks. prałat Bernard Czernecki świętuje 90. urodziny · fot. UG Kobiór


Ks. Bernard Czernecki urodził się 28 kwietnia 1930 r. w Kobiórze. Po studiach w krakowskim seminarium, w 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Byt wikarym w Katowicach-Brynowie, Lublińcu, Świętochłowicach, Michałkowicach i Zabrzu-Pawłowie. Od 1968 r. zarządzał parafią w Nowym Bytomiu (dzielnica Rudy Śląskiej), a w 1974 r. przyjechał do Jastrzębia-Zdroju, gdzie został proboszczem parafii św. Katarzyny. Po pięciu latach objął parafię p.w. NMP Matki Kościoła, przy której mieszka do dziś.

Był archidiecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Solidarności, a przez lata także kapelanem śląsko-dąbrowskich struktur związku. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitarnej w Katowicach, a od 1986 r. prałatem, czyli honorowym kapelanem Ojca Świętego.

Duchowny znany jest jako opiekun strajkujących górników jastrzębskich kopalń w sierpniu 1980 r. — ówczesne protesty zakończyły się zawarciem Porozumienia Jastrzębskiego, będącego trzecią, po porozumieniach w Gdańsku i Szczecinie, umową społeczną zawartą wówczas między władzami PRL a strajkującymi robotnikami.

W czerwcu 1978 r. po strajkach w kopalniach Jastrzębie i Moszczenica, bronił zwolnionych z kopalń górników. Po jego interwencji u władz, wspomaganej przez biskupa Herberta Bednorza, zostali przywróceni do pracy. Był duchownym opiekunem strajkujących górników w sierpniu 1980 r. — wspierał protestujących i ich rodziny, a jednocześnie przestrzegał przed użyciem przemocy i rozlewem krwi. W czasie codziennych nabożeństw wygłaszał apele do rodzin górników o nienamawianie strajkujących do opuszczenia okupowanych kopalń.

We wrześniu 1980 r. z jego inicjatywy powstała na probostwie pierwsza MKR Jastrzębie. Wiosną 1981 r. był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Jastrzębiu — Zdroju, zainspirował cykl wykładów z historii Polski, prawa, etyki i religii. 13 grudnia 1981 r. w czasie mszy ogłosił początek strajku w jastrzębskich kopalniach, odprawiał nabożeństwa i spowiadał strajkujących górników. 16 grudnia 1981 r. wieczorem, na wieść o pacyfikacji kopalni "Wujek", wysłał księży do kopalń XXX-lecia PRL i Borynia, doprowadzając do pokojowego zakończenia strajków w tych zakładach.

Później ukrywał w kościele sztandary Solidarności, udzielał pomocy finansowej, opłacał obrońców strajkujących górników. Przy budowie kościoła zatrudnił 15 osób, które straciły pracę za udział w strajkach, zapewniając im pełne wynagrodzenie na takich warunkach, jakie mieli przed zwolnieniem. Przekazywał paczki dla aresztowanych, internowanych i ich rodzin, dawał pieniądze na zapłatę grzywien.

Współtworzył Komitet Pomocy Internowanym i Poszkodowanym. W latach 1982-1989 odprawiał w Jastrzębiu msze za Ojczyznę, podczas których wygłaszał patriotyczne kazania. Umożliwiał organizowanie spotkań opozycji w salkach katechetycznych. W 1984 r. pomagał w zorganizowaniu przy kościele tajnej drukarni. W 1988 r. za jego zgodą w pomieszczeniach kościelnych odbywały się spotkania Solidarności, zorganizowano tam też sztab wspomagający strajki, do którego przyjeżdżali doradcy strajkujących i dziennikarze. Stworzono punkt pomocy, drukowano ulotki i biuletyny strajkowe. W lutym 1989 r. przy kościele odbył się Kongres Opozycji Antyustrojowej.

16 grudnia 2010 r. w rocznicę krwawej pacyfikacji kopalni "Wujek" 1981 r., ks. Czernecki odebrał z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. został także wyróżniony Krzyżem Wolności i Solidarności, zaś w listopadzie 2017 r. został kawalerem Orderu Orła Białego — najwyższego odznaczenia państwowego przyznanego Mu przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

życzenia dla ks. prałata Bernarda Czerneckiego

BM / pless.pl, źródło: UG Kobiór

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

UWAGA - do 12 czerwca do godz. 21:00 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione są wszelkie formy agitacji wyborczej.