Wiadomości

  • 26 września 2022
  • 27 września 2022
  • wyświetleń: 3540

[ZDJĘCIA] Medal "Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego" dla Muzeum Zamkowego

W ciągu 40 lat Muzeum Zamkowe w Pszczynie odwiedziło 6,5 mln zwiedzających. To wizytówka naszego regionu, a w dowód uznania szczególnych zasług Zarząd Powiatu wystąpił z inicjatywą przyznania instytucji medalu "Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego". Wyróżnienie władze powiatu wręczyły podczas uroczystej gali wieńczącej 75. urodziny Muzeum.

Gala zakończenia jubileuszu 75. urodzin Muzeum Zamkowego - 23.09.2022 · fot. Powiat


23 września podczas gali wieńczącej obchody 75. urodzin Muzeum Zamkowego w Pszczynie starosta Barbara Bandoła, Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu, jej wiceprzewodniczący Krystian Szostak i członek Zarządu Grzegorz Nogły wręczyli na ręce dyrektora Macieja Klussa Medal "Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego" dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie. To dowód uznania dla szczególnych zasług i osiągnięć oraz za wybitną działalność na rzecz naszego powiatu. Wyróżnienie na wniosek Zarządu Powiatu jednogłośnie przyznała Rada Powiatu Pszczyńskiego z myślą o wszystkich, którzy tworzyli i tworzą instytucję Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

- Niezwykłość, niepowtarzalność tego jubileuszu polega na ludziach, którzy to muzeum od 75 lat tworzą. Muzeum Zamkowe w Pszczynie wytycza kierunki rozwoju muzealnictwa w Polsce i poza jej granicami. Wielkie ukłony dla wszystkich, którzy codziennie dokładacie swoją cegiełkę do tego wielkiego dzieła - mówił Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego.

W ubiegłym roku minęło 75 lat od dnia, w którym, w części pałacu dawniej należącego do rodziny Hochbergów, otwarto dla zwiedzających wystawę sreber, dającą początek istnienia Muzeum w Pszczynie. Muzeum Zamkowe słynie w Polsce i Europie z przepięknych i autentycznych wnętrz z przełomu XIX i XX wieku, zachowanych pamiątek po książętach pszczyńskich, ciekawych wystaw, licznych wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych.

- Dyrektor Maciej Kluss, jego poprzednicy, wszyscy byli i obecni pracownicy muzeum to opiekunowie niezwykłej historii. Dzięki staraniom zespołu tych wspaniałych ludzi nasze pszczyńskie muzeum należy do grona nielicznych w Europie muzeów-rezydencji, które wiernie w stosunku do pierwowzoru odtworzyły 80% swojego historycznego wyposażenia. To jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez Polaków i Europejczyków. Nasza duma - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Gala zakończenia jubileuszu 75. urodzin Muzeum Zamkowego - 23.09.2022
Odznaczeni wieloletni pracownicy Muzeum Zamkowego - 23.09.2022 · fot. Powiat


Gala zakończenia jubileuszu 75. urodzin Muzeum



Gala była okazją do uhonorowania wieloletnich, najbardziej zasłużonych pracowników Muzeum Zamkowego w Pszczynie, którzy otrzymali odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sejmik Województwa Śląskiego.

Ewa Krokosińska-Surowiec w imieniu odznaczonych podkreślała, że nagrody są ważne, bo to wyraz tego, że praca została dostrzeżona i doceniona. - Praca tutaj nie jest łatwa, ale sprawia ogromną radość, ponieważ widać jej efekty. Każdemu z nas zależy na rozwoju tego muzeum, traktujemy go jak swój dom, troszczymy się o każdy centymetr tego miejsca. Nasz dyrektor często mawia, że dyrektor jest mądry mądrością swoich pracowników. To dla nas ważne słowa, bo świadczą o tym, że nam ufa i wierzy, że wszyscy realizujemy wspólny cel - rozwój tego muzeum - mówiła.

Podczas uroczystości wręczono także "Statuetki Róży Księżnej Daisy" - w dowód wielkiego uznania i podziękowania za zaangażowanie i szczególne zasługi osobom wielce zasłużonym dla muzeum. Statuetka stworzona przez artystę Bronisława Krzysztofa, symbolizuje różę o nazwie "Księżna pszczyńska", którą w 1911 r. ogrodnik Peter Lambert dedykował księżnej Daisy. Po raz pierwszy statuetkę wręczono w 2011 r. Do tej pory to wyróżnienie otrzymało 9 osób. Z okazji 75-lecia przyznano 5 statuetek, a otrzymali ją wielcy przyjaciele za wsparcie Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Gala zakończenia jubileuszu 75. urodzin Muzeum Zamkowego - 23.09.2022
Laureaci "Statuetek Róży Księżnej Daisy" - przyjaciele Muzeum - 23.09.2022 · fot. Powiat


Statuetkę odebrali: Jerzy Petrus - przewodniczący i członek Rady Muzeum Zamkowego w Pszczynie, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, Wit Karol Wojtowicz - dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie oraz wieloletni członek Rady Muzeum Zamkowego w Pszczynie, wieloletni przyjaciele Muzeum hrabina i hrabia Christine i Bogusław Rostworowscy oraz Jan Gałaszek - główny konserwator Muzeum Zamkowego w Pszczynie, który pracuje tu niemal pół wieku. - Bez jego wiedzy nic związanego z ekspozycją, materią budynków i obrazów nie może się odbyć. On jest wszędzie - mówił dyrektor Maciej Kluss. Wyróżnienie przyznano także Jakubowi Chełstowskiemu, marszałkowi województwa śląskiego, któremu statuetka zostanie wręczona podczas najbliższej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Galę uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu znakomitego pianisty Piotra Sałajczyka oraz koncert Martyny Pastuszki (skrzypce) i Anny Firlus (klawesyn) - {oh!} Orkiestra.

Uzasadnienie przyznania Medalu "Za zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego"



Muzeum Zamkowe w Pszczynie od lat należy do 30 najczęściej odwiedzanych tego typu miejsc w Polsce. Od 2001 r. instytucją zarządza i kieruje dyrektor Maciej Kluss. Innowacyjne myślenie i przedsiębiorcze działania sprawiają, że ta największa na Śląsku zachowana rezydencja arystokratyczna pięknieje z roku na rok. Szczególnie bliska jest w Muzeum dbałość o autentyczność i wierność w utrzymaniu wyglądu zabytkowych wnętrz.

Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie zrealizowana w latach 2002-2007 przywróciła zamkowi "dawny blask" z czasów księcia Jana Henryka XI. Projekt ten został wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony. Niezmiennie trwają prace renowacyjne i konserwatorskie mające ogromne znaczenie dla stanu zachowania budynków zamku, Stajni Książęcych, Zameczku Myśliwskiego Promnice, jak i dla funkcjonowania Muzeum. Równolegle z wielką pasją realizowany jest w Muzeum zróżnicowany program wystawienniczy.

Dzięki zaangażowaniu muzealników, pozyskano do współpracy muzea krajowe i zagraniczne. Sala lustrzana w Muzeum jest wymarzonym miejscem do organizowania koncertów muzycznych. Znaczącą rolę w działalności Muzeum odgrywają wydawnictwa, zarówno o charakterze naukowym, jak i popularyzatorskim oraz informacyjnym.

Realizowana przez Dyrektora Macieja Klussa praktyka zarządzania strategicznego ma na celu utrzymanie wysokiej jakości programowania artystycznego, poprawę dostępu i uczestnictwa oraz edukację odbiorców i skutkuje zrównoważoną działalnością w perspektywie długoterminowej. Na wyróżnienie zasługuje zauważalny, stały wzrost frekwencji (również po otwarciu muzeum po pandemii), która stanowi wielki potencjał w rozwoju społeczno-gospodarczym w turystyce, nie tylko Powiatu Pszczyńskiego lecz regionu i kraju.

W roku 2017 w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej Lista TOP 5 zamków i pałaców w Polsce Muzeum Zamkowe uplasowało się na 4 pozycji a w roku 2020 Muzeum zostało laureatem VI edycji Ogólnopolskiego Programu Turystyczny Produkt Roku/Turystyczna Usługa Roku, za "Działalność wystawienniczą, naukową edukacyjną i kulturalną".

W roku 2020 Muzeum zostało Laureatem Konkursu "Zabytek zadbany".

Na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2021 r. "Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy" został uznany za Pomnik Historii.

ups / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.