Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 24 września 2019
  • wyświetleń: 11623

[ZDJĘCIA] Hospicjum Św. Ojca Pio świętuje 20-lecie działalności

Obchody jubileuszu rozpoczęła msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie, którą koncelebrował ks. Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Jubileusz był także okazją do wysłuchania wspomnień założycieli hospicjum oraz zapoznania się z bieżącą działalnością organizacji, w tym ze stanem budowy Domu Ojca Pio w Pszczynie.

Uroczystości 20-lecia działalności Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie - msza św. w intencji Hospicjum koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej ks. Marka Szkudło · fot. Andrzej Grynpeter


- Pokazujecie, że człowiek może być dla drugiego częścią nieba. W imieniu samorządu powiatowego i wszystkich mieszkańców powiatu bardzo Wam za to dziękuję, bo jesteście pięknym narzędziem w ręku Boga - mówiła starosta Barbara Bandoła, przekazując prezes hospicjum Teresie Buczak grafikę przedstawiającą Starostwo Powiatowe w Pszczynie. - Bardzo byśmy chcieli, żeby zawisła w domu, który budujecie, żebyście wiedzieli, że tu są wasi przyjaciele - dodała.

Uroczystości 20-lecia działalności Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie - życzenia z okazji rocznicy oraz koncert Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego CON FUOCO - 23.09.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Prezes hospicjum, Teresa Buczak podkreślała, że w czasie 20 lat posługę dla chorych pełniła ogromna rzesza wolontariuszy. - Każdy z nas wnosi do hospicjum swoje przesłanie, swoją osobę. Jesteśmy wspólnotą i każdy z nas wpływa na to, jakie to hospicjum jest - mówiła.

Współzałożycielka, pielęgniarka Mariola Rakoczy: - My naprawdę tym żyjemy. Do hospicjum przychodzą osoby poruszone głębokim pragnieniem posługiwania, towarzyszenia ludziom ciężko chorym, umierającym i ich rodzinom - mówiła.

Uroczystości 20-lecia działalności Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie - inauguracja 2 edycji akcji Znaki Nadziei poprzez zasadzenie cebulek żonkili - 23.09.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Goście jubileuszu wzięli również udział w inauguracji 2. edycji Znaków Nadziei pszczyńskiego hospicjum i zasadzili cebulki żonkili − kwiatów symbolicznych dla ruchu hospicyjnego na całym świecie.

Jubileusz uświetnił koncert Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego Con Fuoco pod dyrekcją Katarzyny Machnik.

Uroczystości 20-lecia działalności Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie - zwiedzanie budowy Hospicjum - 23.09.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W ciągu 20 lat hospicjum, które powstało przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie, rozwinęło się w organizację społeczną świadczącą profesjonalną pomoc lekarską, pielęgniarską i psychoterapeutyczną. Niesiona pomoc jest pomocą holistyczną opartą o najlepsze praktyki i rozwijającą się wiedzę z zakresu medycyny paliatywnej i geriatrii. Dziś hospicjum zatrudnia lekarzy, pielęgniarki, opiekunki, rozwija wolontariat, korzysta z wiedzy profesjonalistów, organizuje szkolenia, promuje ideę hospicyjną wśród wszystkich pokoleń poprzez akcje społeczne.

20-lecie Hospicjum św.Oja Pio w Pszczynie · fot. Grzegorz Załucki

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.